Vesilõikuse puhul on tegu lõikusprotsessiga, kus kasutatakse lõikava materjalina vett.
Pumba abil survestatud vesi (3800 bar) juhitakse läbi peenikese düüsi, saadud tugeva ja ühtlase survega veejoa abil (100 m/s) saab lõigata kummi, vineeri, plastikut, nahka ning erinevaid põrandakatteid. Tugevamate materjalide nagu titaan, karastatud teras, roostevaba, alumiinium, klaas, marmor, keraamilised plaadid, graniit, plast, lõikamiseks lisatakse veejoale abrasiivosakesi.
Kasutades lõikuspingil CNC juhtimist on võimalik lõigata väga keerulise kujuga detaile. Nii saab vältida hilisemad treimis-, puurimis- ja freesimisoperatsioone.
Veega on võimalik lõigata peaaegu kõiki materjale, seejuures tekitamata termilisi- või keemilisi muudatusi materjalis. Veega lõikamisel materjalid ei kuumene, seega ei teki keskkonnale kahjulikke gaase. Detail ei deformeeru ning siledatele pindadele ei teki kahjustusi. Lõikejoa läbimõõt erinevate materjalide puhul on: 0,7…1,0 mm, mis annab märgatava materjali kokkuhoiu.
Meetodi eelised
Vesilõikuse eelised teiste lõikustehnoloogiate suhtes on järgmised:
Kasutusvaldkond
Hüdro-abrasiivne vesilõikus on kasutusel paljudes tootmisharudes. Selle tehnoloogia kasutamine on heaks kiidetud järgmistes valdkondades: